Our response to COVID-19

Sorry, your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.

Microsoft no longer supports Internet Explorer. Please download their replacement Edge or another modern browser such as Chrome, Safari or Firefox. This site will not be fully functional using Internet Explorer.

heritage-banner-1.png
Topics > Heritage > Heritage News and Events > Heritage Photo Competitions

Essence of Heritage winners and finalists

Winners of the Essence of Heritage Photo/Video Competition were announced on Friday 22 November 2019.

Take a look at the video made of the Essence of Heritage Photo and Video awards event.


Read about the finalist photos from Essence of Heritage here.

Winner - Destination Heritage Photo (Open)

Angaston Blacksmith Shop - Angaston Heritage

PRIZE: Adelaide Biplanes gift voucher 30 minute flight experience for 2 passengers in a 1930's design big Waco Biplane valued at $400

9. Angaston Blacksmith Shop - Angaston Heritage

Runner up - Destination Heritage Photo (Open)

Reeves Point Settlement Area Jetty Ruin, Kangaroo Island - Dale Turner

PRIZE: SA Maritime Museum cruise on the steam tug Yelta

19. Reeves Point Settlement Area Jetty Ruin, Kangaroo Island - Dale Turner

Winner - Destination Heritage Video (Open)

Tea Tree Gully Heritage Museum - Mark Taylor

PRIZE: Adelaide Biplanes gift voucher 30 minute flight experience for 1 passenger in a vintage 1940 Tiger Moth valued at $295

Video on YouTube here.

Winner - Schools category (joint winners)

Adelaide Gaol - Harper Saunders & Adelaide Gaol - Chet Illingworth

PRIZE: Two winners each get a family pass to Naracoorte Caves (Victoria Fossil Cave) valued at $79.50 each

Adelaide Gaol - Harper Saunders

13. Adelaide Gaol - Harper Saunders
10. Adelaide Gaol - Chet Illingworth

PRIZE: One & All double ticket on a day sail (1 adult/1 student) valued at $250

15. Cape du Couedic Lighthouse, Kangaroo Island - Gary Symonds

Runner Up - People's Choice

Carrick Hill - Anthony Anderson

PRIZE: SA Maritime Museum cruise on the Archie Badenoch

1. Anthony Anderson - Carrick Hill 1

Finalists

2. Birkenhead Bridge, Port Adelaide - Robyn Ashworth
Birkenhead Bridge, Port Adelaide - Robyn Ashworth
3. Angaston War Memorial - Rebecca Bolton
Angaston War Memorial - Rebecca Bolton
4. Dingley Dell, Port MacDonnell - Sharon Bruhn
Dingley Dell, Port MacDonnell - Sharon Bruhn
5. Cordillo Downs Woolshed - Mitch Cleghorn
Cordillo Downs Woolshed - Mitch Cleghorn
6. Former Margaret Graham Nurses Home - Paula Furlani
Former Margaret Graham Nurses Home - Paula Furlani
7. Cape Willoughby Lighthouse - Ebony Gallagher
Cape Willoughby Lighthouse - Ebony Gallagher
8. Largs Bay Jetty - Angelique Gasiorowski
Largs Bay Jetty - Angelique Gasiorowski
11. Pear Arbor, Carrick Hill - Cath Lawless
Pear Arbor, Carrick Hill - Cath Lawless
12. Cummins House, Novar Gardens - Emily Muller
Cummins House, Novar Gardens - Emily Muller
14. Harts Mill Packing Shed, Port Adelaide - Sue Smith
Harts Mill Packing Shed, Port Adelaide - Sue Smith
16. Adelaide High School - Stuart Symons
Adelaide High School - Stuart Symons
17. Cape Du Couedic Lighthouse, Kangaroo Island - Dale Turner
Cape Du Couedic Lighthouse, Kangaroo Island - Dale Turner
18. Copper Mine Chimney, Charlton Run, Wirrabara - Dale Turner
Copper Mine Chimney, Charlton Run, Wirrabara - Dale Turner
20. Incinerator and Morgue, Torrens Island Quarantine Station - Angela Wojcik
Incinerator and Morgue, Torrens Island Quarantine Station - Angela Wojcik